З 20 лютого в читальному залі центральної районної бібліотеки проходить книжкова виставка «Масляна йде – млинці й мед несе».Виставка присвячена святу Масляної. Це свято триває цілий тиждень перед Великим постом, проходить воно весело: з великими народними гуляннями, ярмарками, іграми, карнавалами та великими застіллям. Масляна завершує зиму та починає весну.

«Це свято з давніх часів до наших днів» таку назву має одна з рубрик виставки, на якій представлена література з Українського народознавства.

Книжки, які містять інформацію про Християнські зимові свята, традиції, звичаї, представлені в рубриці «Масляна, Масляна, яка ти мила – якби тебе сім неділь, а посту одну». Ну і звісно, що виставка присвячена такому святу, не може обійти своєю увагою літературу з різноманітними рецептами млинців. Рецепти млинців всі бажаючі можуть знайти в рубриці «Як на Масляній, з печі млинці летіли…»

Ми запрошуємо всіх жителів міста відвідати нашу виставку, адже кожний знайде на ній корисну та цікаву інформацію.

диво - квіти/Files/images/SAM_2872.JPG

В читальному залі Ульяновської центральної районної бібліотеки до уваги користувачів діє книжкова виставка –інформація : «Неповторне диво - квіти», яка складається з чотирьох розділів:

І розділ «Цариця над царицями – троянда» запрошує читачів у квітучий сад прекрасних і ароматних троянд. Книги цього розділу містять інформацію про культивування, селекцію і вивчення садових троянд в Україні; методи вирощування, розмноження троянд і боротьби з їх хворобами.

Книги ІІ розділу «Квітковий сад» висвітлюють питання організації, планування і декоративного оформлення садових ділянок. Наводиться перелік широкого асортименту декоративних рослин, подані профілактичні міри і методи боротьби з їх захворюваннями та шкідниками. Книги містять велику кількість довідкових матеріалів та кольорових ілюстрацій.

ІІІ розділ «Квіти у вашій оселі» орієнтований на кімнатне квітникарство. Увазі користувачів пропонуються основні засади вирощування та догляду за кімнатними рослинами залежно від пір року; описані відомості про їх біологічні особливості і декоративні якості. Крім того, у книгах даного розділу міститься інформація про оздоровчі властивості найбільш поширених у кімнатній культурі лікарських та пряно-ароматичних рослин, наявність в них біологічно-активних речовин. Викладаються також історія походження рослин з різних регіонів світу, легенди та міфи про них, що нерідко були джерелом наукових відкриттів.

IV розділ «Вам пропонує Сонце Сад» - це розділ для тих, хто любить землю. Увазі читачів запропоновано журнали, в яких містяться найсвіжіші матеріали садівництва і городництва; найновіші і найцікавіші сорти садових і городніх культур та квітів; які ви зможете замовити з представлених на виставці газет «Сільський вісник № 10 та № 11.

З незапам`ятних часів люди вирощували квіти – вони були їх супутниками і в радості, і в печалі. Сьогодні квіти стали щоденною необхідністю, потребою нашого життя, а більше задоволення вони приносять людині тоді, коли вона вирощує їх сама.

Запрошуємо до перегляду виставки!

В читальній залі центральної районної бібліотеки експонується виставка світлин присвячена дню незалежності України нашого земляка Степанюка С.П. " Мої краяни".

Книжково - ілюстративна виставка - застереження "Озирнись! Зупинись! Поміркуй!"

/Files/images/20150528_145956.jpgЗараз все більше людей розуміють взаємозалежність людини і природи. Багато хто проголошує слова: "Ми єдині. Ми разом. Ми - єдиний розум із Землею і Всесвітом". І при цьому люди продовжують руйнувати навколишнє середовище - ліси, гори, землю, річки і океани. Багато що з того, що створює людина, сприяє знищенню природи. До чого ж прийшла людина у розвитку народногогосподарства у ХХІ - му столітті? Важко не визнати, що уже в перші його десятиріччя людство турбують не лише фінансові кризи, але й глобальна екологічна криза, на порозі якої стоїть весь світ. Саме глобальним екологічним питанням й присвячена книжкова виставка - застереження "Озирнись! Зупинись! Поміркуй!", яка експонується в читальному залі ЦРБ. Розділ виставки "Озирнись!" розкриває всі багатства природного світу, який оточує нас. Поширення смітників, кліматичні зміни в природі, водна криза в усьому світі, зокрема в Україні. Всі ці питання висвітлює другий розділ виставки "Зупинись!". Війна і природа - такі ж несумісні поняття, як і війна і життя. Війна руйнує. Природа породжує життя, відновлює і відроджує його. Коли війна спалює усе на своєму шляху, людина замислюється, що ж робити далі, як відновити свої міста, виробництво, природу, як очистити Землю? Проте зараз, навіть не в "гарячих" точках планети накопичуються дуже складні екологічня проблеми, які вимагають термінового вирішення. Саме в третьому розділі під назвою "Поміркуй!" читач зможе ознайомитись із законодавчими документами по екології та охороні природи. А також ознайомитися з досвідом організації захисту навколишнього середовища.

Історичний портрет М.Грушевського

Михайло Грушевський походить з давньої, знаної ще з XVII ст., духовної родини на Чигиринщині. Рід мав козацькі корені та первісне прізвище Груша.
Михайло народився 17 (29) вересня 1866 року у Холмі (нині Польща), де його батько, Сергій Федорович Грушевський після закінчення Київської духовної академії працював вчителем словесності. Виріс на Кавказі. Виховання, розповіді батька та рідкі поїздки в Україну рано збудили в Михайлові зацікавлення та вболівання за долю Батьківщини. Під час навчання в Тифліській гімназії у 1880-1886 рр. почалося свідоме захоплення українською історією та літературою, пошук свого місця у справі служіння Україні.
З 1886 року Михайло продовжує здобувати освіту на історико-філологічному факультеті Київського університету. Грушевському поталанило на справжнього вчителя — відомого історика, професора Володимира Антоновича. Під його керівництвом він підготував свої студентські наукові праці, які не втратили свого значення і сьогодні, захистив магістерську дисертацію.
За рекомендацією В. Антоновича 1894 р. Михайло Грушевський отримав посаду професора першої на українських землях кафедри історії України у Львівському університеті.
Десятилітня доба Михайла Грушевського у Львові (1894-1914) — це курси лекцій в університеті, це створення власної історичної наукової школи, це напружена праця в Науковому товаристві імені Шевченка (очолював з 1897 р. по 1913 р.), яке завдяки організаторському таланту вченого по праву мало статус нетитулованої Української академії наук, це неперевершена видавнича діяльність (лише "Записок Наукового товариства ім.Шевченка" за його редакцією вийшло більше 100 томів, крім того сотні наукових та науково-популярних видань українською мовою).
Вершиною наукової діяльності М. Грушевського стала реалізація його мрії ще з київських студентських часів — написання суцільної історії України. Перший том фундаментальної "Історії України-Руси" побачив світ у 1898 році. В основу цієї праці була покладена розроблена автором історична схема самостійного розвитку українського народу від найдавніших часів, що аргументовано спростовувало прийняту російською історіографією концепцію про єдину загальноросійську народність-колиску. Послідовники Грушевського назвуть його "Історію України-Руси" метрикою українського народу, поставивши в один ряд з Шевченковим "Кобзарем".
Наукова концепція Грушевського історика про етнічну соборність України стала національним ідеалом Грушевського політика. До 1906 р. він, працюючи на Галичині, широко використовував конституційні свободи Австро-Угорщини для піднесення національної свідомості українства. Коли подібні умови виникли в підросійській Україні, розгортає свою діяльність і в Києві: створює наукове товариство, переносить зі Львова окремі видання, випускає газети, відкриває книгарні.
Грушевський здобув заслужений авторитет провідника українського руху, а отже став небезпечною особою для урядових кіл як Росії, так і Австро-Угорщини. З початком І світової війни повертається до Києва, де відразу ж був заарештований. Заслання відбував у Симбірську, Казані, Москві.
Після Лютневої революції в Росії у лютому 1917 р. український народ тримав можливість здобути власну державність. Цю боротьбу очолила Українська Центральна Рада — єдина парламентська інституція, утворена на руїнах самодержавства. Визначальним принципом творення українського парламенту був широкий демократизм. До його складу ввійшли представники всіх політичних партій, товариств, спілок, ради військових, селянських, робітничих депутатів, всіз українських земель та українських колоній-громад, національних меншостей. Легітимність Української Центральної Ради забезпечив Всеукраїнський національний з'їзд. Таємним голосуванням практично одностайно головою українського парламенту був обраний Михайло Грушевський. Він був лідером, головним конструктором політики Української ЦентральноЇ Ради, мав великий вплив на її рішення, був ініціатором та співавтором найголовніших документів. Незаперечною заслугою Грушевського стало те, що Центральна Рада за рік пройшла шлях від обережних гасел за автономію України до проголошення суверенної, ні від кого незалежної Української Народної Республіки в січні 1918 року та прийняття її Конституції уже в квітні 1918 року.
Характер Української революції динамічно змінювався, змінювалися і лідери. На політичній арені з'являється П. Скоропадський, згодом С. Петлюра. Михайло Грушевський відійшов від активної внутрішньої політики, 1919 року емігрував, проживав у Празі, Відні, використовував усі можливості, щоб привернути увагу світової громадськості до України, продовжував науково-організаційну діяльність.
1924 року, заради продовження масштабної наукової праці, завершення "Історії України-Руси", що неможливо було без українських архівів та бібліотек, Михайло Грушевський змушений був піти на компроміс з встановленою в Україні радянською владою і повернутися на Батьківщину. Наукові заслуги історика були поціновані навіть більшовицьким урядом: 1923 року його було обрано академіком Всеукраїнської академії наук, 1929 року — Академії наук СРСР. В Україні вчений очолив Історичну секцію ВУАН, навколо якої об'єдналися всі історичні установи, провідні дослідники і талановита молодь.
І все це в умовах постійного, з перших днів повернення, нагляду репресивних органів ДПУ-НКВС, які зібрали 8 томів наклепів і доповідних на "неблагонадійного" Грушевського. 1931 року вчений змушений був виїхати до Москви, підданий короткочасному арешту у справі так званого "Українського національного центру". Після звільнення до кінця життя Грушевський не почував себе вільною людиною. На початку 1930-х рр. була ліквідована Історична секція ВУАН. Закриті видання, зазнали репресій учні і співробітники. Трагічно загинули в таборах донька Катерина, брат Олександр, племінник Сергій, інші родичі. Бо вони належали до роду Грушевських. Помер у Кисловодську в 1934 році. Похований у Києві на Байковому цвинтарі.

Кожне покоління, кожна нація пишається своїми видатними людьми. Саме завдяки їм,висоті їхніх звершень залишаються в історії народи, що цього гідні. Видатні особистості —немов камертон свого часу: вони задають тональність життя суспільства, постійно підіймають

планку суспільних діянь і прагнень. Саме таким і лишився в нашій історії великий син України,історик і державотворець Михайло Сергійович Грушевський.

А над світом українським вишиванка цвіте

У невичерпній спадщині духовної культури нашого народу є особлива,винятково важлива її частина – вишивка. Вишивка – це духовний символ українського народу, рідного краю,батьківської оселі, тепла материнських рук."І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,І рушник вишиваний на щастя, на долю дала". Ці рядки відомої пісні на вірші видатного поета Андрія Малишка засвідчують, що на манівцях життя нашою супутницею є вишивка. Хрестик чи гладь, мереження чи вирізування на лляних, конопляних, бавовнянихтканинах споконвіку милують око, радують душу, дають думу, дають працю рукам і думці. Вишивка – поширений вид декоративного й ужиткового мистецтва. З 18 лютого 2015 року в читальній залі районної бібліотеки відкривається виставка робіт нашого земляка В'ячеслава Шевченка. В творчому доробку майстра рушники , картини, ікони, серветки.

«Держава і ми: шлях до порозуміння»



2014-08-22

Напередодні Дня незалежності в Ульяновській районній бібліотеці для дорослих було проведено інформаційну годину «Держава і ми: шлях до порозуміння» за участю начальника районної юстиції Осієвської І.В. Для читачів оформлена книжкова виставка «Я і моя Україна» біля якої проведено бібліографічний огляд літератури з даної тематики.

«Збройні сили: Український вимір»

Виконуючи завдання Президента України щодо військово-патріотичного виховання громадян, напередодні святкування справжнього чоловічого свята – Дня Збройний Сил України, в читальній залі районної бібліотеки для дорослих бібліотечними працівниками проведено урок мужності « Служити в збройних силах України » з юнацькою молоддю . У ході проведення заходу було підготовлено мультимедійну презентацію з музичним супроводом « Історичне минуле і сучасне української армії», що придало уроку мужності величності та патріотичного звучання. Також була переглянута відео – стрічка «На захисті Незалежності України». Гості заходу висловили свої думки з приводу служби в лавах Збройних Сил України та відповіли на питання анкети«Твоя думка щодо служби в армії за контрактом».До уваги присутніх була запропонована презентація книжково-ілюстративної виставка «Збройні сили: Український вимір» , яку провела провідний бібліотекар читальної зали Л.І.Довгошея. Книжкова виставка розкрила частково фонд нашої бібліотеки та інформувала про нові надходження до бібліотеки . Метою проведення уроку було виховання патріотизму, любові до Батьківщини, підняття авторитету озброєних сил України. Наша армія проходить складний час становлення, але за плечима її - славній традиції предків, величні звитяги козацтва та наших батьків, прадідів, які здобували перемогу над фашизмом.


Кіровоградщині 75

Матері й Вітчизни не вибирають. Долею дарована нам кіровоградська земля із чудовою природою і талановитими людьми.
Золото степів, золото душі, золоті руки, золоті серця… Все це – про географічне серце України – Кіровоградщину. І не випадково у гербі нашої степової столиці так багато золотої фарби. В описі герба про це говориться так: «Золоте поле символізує багатство та родючість земель, на яких стоїть місто Кіровоград». Але чого все це варте без відданої любові тисяч людських сердець, які єдиним золотим сонцем зігрівають, леліють і возвеличують землю, котра проростає з їхніх душ, землю, яку за цього життя нам випала честь називати своєю малою Батьківщиною. Якщо Вас цікавить історія і сучасність Кіровоградщини,нашого району запрошуємо переглянути виставку панораму "Кіровоградщині 75",яка оформлена в читальному залі районної бібліотеки.

До висот Шевченкового слова

На виконання Указу Президента України від 11 квітня 2012 року №257 « Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200- річчя від дня народження Тараса Шевченка» та з метою відзначення 200- річчя з дня народження поета, письменника,художника Т.Г. Шевченка, популяризації його творчості та заохочення до читання творів Т.Шевченка 13 листопада 2013 року у залі районного будинку культури було проведено районний ІІ етап районного конкурсу « До висот Шевченкового слова». Усі працівники бібліотечної системи забезпечили участь переможців І етапу цього конкурсу. Всього було 27 учасників всіх вікових категорій . До конкурсної програми читців входили твори Т.Г.Шевченка,твір патріотичної тематики, твір місцевого автора. Журі очолюване заступником голови районної державної адміністрації Вербецькою Л.І. визначили переможців : І місце в номінації «Твір Т.Г.Шевченка» - Радовінчик Василь Миколайович с. Грушка, в номінації «Твір патріотичної тематики» - Івахнюк Галина Федорівна с.Йосипівка, в номінації « Твір місцевого автора» - Звонова Ольга Володимирівна с.Кам'яна Криниця . Гран – прі конкурсу отримала Божко Наталія Олександрівна м. Ульяновка, яка буде представляти наш район на обласному конкурсі . Також хочеться відмітити Гринчук Дарію Ярославівну с .Новоселиця,Асаулуць Маргариту Сергіївну с. Розношенське, Бойко Галину Іллівну с. Лозувата, Руснак Аліну Петрівну та Бущинську Євгенію Геннадієвну с.Сабатинівка.

Бібліотекарі навчаються.

16 серпня 2013 року працівниками ОУНБ ім.. Чижевського проведено майстер – клас для працівників Ульяновської централізованої бібліотечної системи. Були надані консультації: «Послуги сучасної сільської бібліотеки для місцевої громади.», «Сучасна українська література».Також було проведено соціально-психологічний екологічний тренінг “Розвиток екосвідомості особистості”.

1025 - річчя Хрещення Русі

23 липня о 15.00 в читалій залі районної бібліотеки для дорослих відбудеться круглий стіл " Хрещення Київської Русі : його історичне значення для розвитку християнства" за участу представників духовенства району. До уваги користувачів оформлено книжкову виставку, присвячену 1025 - хрещення Русі, також проводиться виставка ікон, створених руками майстрів району.

Публічні бібліотеки – мости до електронного урядування

3 липня для бібліотекарів централізованої бібліотечної системи працівниками ОУНБ ім.Чижевського в рамках проекту " Публічні бібліотеки – мости до електронного урядування "проведено тренінг . Під час якого працівники навчилися користуватися інтернет-приймальнями органів державної влади та органів місцевого самоврядування, електронній реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на сайті Державної реєстраційної служби України, електронними послугами на веб-порталі Пенсійного фонду України, пошуку роботи на інтернет-медіа-порталі «Труд» Державної служби зайнятості України, послугами Всеукраїнської безкоштовної освітньої мережі «Щоденник.ua», резервування та придбання проїзних пасажирських документів на залізничний транспорт та авіаперевезення, реєстрація колишніх вкладників Ощадбанку СРСР в «Реєстрі вкладників заощаджень громадян» на сайті АТ «Ощадбанк», перевірка особистих рахунків та оплата комунальних платежів, ін.

Майбутнє за молоддю

Забезпечення першим робочим місцем, скорочення безробіття серед молоді, зайнятість молоді, в тому числі учнівської, в вільний від навчання час питання , які цікавлять молодих людей та їх батьків. Ці питання та стан виконання завдань Президента щодо працевлаштування молоді, перспективи вирішення даного питання в майбутньому на території нашого району обговорювалися на засіданні „Круглого столу” 26 червня 2013 року в читальному залі районної бібліотеки для дорослих. На якому були присутні заступник голови райдержадміністрації Л.Вербецька, начальник відділу освіти, молоді та спорту Луценко В., головний лік5ар районної лікарні Ткаленко О., керівники громадських організацій району.

В районі в минулому році працевлаштовано 85 молодих людей, що на 14 осіб більше ніж в 2011 році. Радує те, що з 156 молодих людей, які звернулися до районного центру зайнятості з початку 2013 року вже працевлаштовано 92 осіб. Цього року лави молодих спеціалістів, які прийшли в наш район на своє перше робоче місце поповнили медичні працівники Розношенського, Шевченківськівського, Йосипівського, Дельфінівського ФАПів, Данилово-Балківської амбулаторії загальної практики сімейної медицини, центральної районної лікарні, органів виконавчої влади, педагогічні працівники.

Не залишається поза увагою і учнівська молодь. Щороку в сільськогосподарських товариствах району в літній період заробляють кошти на мілкі витрати учні старших класів загальноосвітніх закладів району. В жовтні минулого року затверджено районну цільову програму працевлаштування молоді на 2012-2015 роки. Реалізація даної програми дасть можливість додатково працевлаштовувати учнів старших класів в літній період - зазначила заступник голови райдержадміністрації Л.Вербецька.

Однією із проблем доступу молоді до робочих місць є відсутність досвіду роботи. Вирішення даної проблеми пропонується законодавством шляхом стажування молоді у роботодавців на умовах строкового трудового договору до шести місяців. В районі також започатковано співпрацю роботодавців району із студентами-старшокурсниками. Так, наприклад, до центральної районної лікарні з 1 липня 2013 року на літній період прийдуть працювати студенти-медики для набуття практичних знань, умінь та навичок. Досвід, отриманий в літній період не зайвий, та й є надія на повернення цих студентів на постійне місце роботи по закінченню ВУЗу в рідне місто, Ульяновку.

Уклін живим , загиблим слава

Усе далі й далі відходять грізні роки Великої Вітчизняної війни...

Але пам’ять... Вона нетлінна і вічна. Вона дивиться на нас із старих фронтових фотографій, з тих речей, які зберігають колишні фронтовики, і не дає померкнути жодній героїчний сторінці історії перемоги над фашизмом.

Роки... Скільки б їх не минуло, не зітруть у народній пам’яті світлі імена тих, хто віддав своє життя за незалежність нашої Вітчизни.

Шановні користувачі бібіліотеки та жителі Ульяновщини запрошуємо ознайомитися з матеріалами книжкової виставки "Уклін живим , загиблим слава", на якій література постала як ілюстративний матеріал до історичних подій 1941 – 1945 рр.

День Європи

День Європи – це свято з піввіковою історією. 9 травня 1950 року міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман закликав Німеччину, Францію та інші європейські країни примиритись на руїнах Другої світової війни, об'єднавши свої вугільну та сталеливарну галузі промисловості (основи нарощування військової могутності одна проти одної) та віддати їх в управління новій наднаціональній структурі, яка би ґрунтувалася на спільних загальноєвропейських інтересах і цінностях. Це була Декларація Роберта Шумана, що стала першим кроком на довгому шляху до воз'єднання Європи, заклала ідеологічні підвалини ЄС.

У 1985 році на саміті в Мілані Європейський Союз вирішив увічнити день проголошення Декларації Шумана і затвердив 9 травня як День Європи.В Україні з 2003 року ,згідно Указу Президента України, День Європи відмічають в третю суботу травня.

В районній бібліотеці для дорослих оформлено книжкову виставку "Сучасні тенденції Європи"

Світ очима молоді

Фотоконкурс "Світ очима молодих "

З нагоди відзначення дня молоді проводиться фотоконкурс « Світ очима молодих» , кожний учасник має право надати 5 фотографій формату А-4..
Визначення переможців відбудеться за результатами глядацького голосування під час святкування дня молоді 27 червня 2013 року.
Фотороботи подаватиз 12 по 25 червня в районну бібліотеку за адресою м.Ульяновка вул. Леніна ,74. Телефон для довідок 2-14-74.

Кiлькiсть переглядiв: 863